İnceleme

“Cehennem binlerce yıldır sükunetini koruyordu… Ta ki onlardan biri gelene kadar… "

FacebookFacebook

Frigus Inferos… Soğuk Cehennem… İncelemeye başlamadan önce şunu söylemek istiyorum. Böyle bir oyunun, beni bu kadar derinden etkileyeceğini hiç düşünmemiştim!

Öncelikle, sizleri oyun hakkında kısaca bilgilendireyim. Frigus Inferos, 15 Mart 2019‘da Steam’de piyasaya sürülen, Tolunay Özata‘nın hikayesini yazdığı, Doğanay Özata‘nın grafik tasarımını yaptığı ve Shayan Yadegari tarafından müziği bestelenen bir macera-rol yapma oyunu.

İncelemesine geçerken, size oyunun müziklerini dinletmek isterdim. Çünkü oyunun müzikleri, hikayesinden etkilenmemde büyük bir rol oynadı diyebilirim. Her neyse, vakit kaybetmeden incelememize geçelim.

HİKAYE

“Cehennem binlerce yıldır sükunetini koruyordu… Ta ki onlardan biri gelene kadar… Olmaması gereken oldu, ölmemesi gereken öldü. Cehennemde bir çocuk, ansızın o yerde gözlerini açtı…”

İşte, beni derinden etkileyen ve bir solukta bitirdiğim Frigus Infernos, bu anlamlı ve merak uyandırıcı sözlerle başlıyor. Rices isimli küçük bir çocuk, kendini bir anda hiç bilmediği, çevresinde ateşten ırmak akan bir yerde buluyor. Burası Cehennemin kural kapısı Perud! Kendi ismi dahil geçmişiyle ilgili hiçbir şey bilmeyen bu küçük çocuk, bulunduğu yerde Tomed isimli bir kişi tarafından karşılanıyor ve acı dolu macerası başlamış oluyor.

Hikayemizin odak noktası, kendini cehennemde bulan Rices ve onun Guhan isimli küçük kardeşinin başından geçenler, bu macerayı derinleştiren acı dolu hayatları. Rices henüz kardeşinin kim olduğunu bilmiyor ve Tomed, Rices’in hatıralarına kavuşabilmesi için Cehennem’deki yol göstericisi olarak karşımıza çıkıyor.

Devam etmeden önce, küçük bir çocuğun Cehennem’de ne işi var diye sorgulamaya başladığınızı tahmin ediyorum. Cevap oldukça basit; Rices bir Boer, yani “Cennet’e gitmesi gerekirken, Cehennem’e gitmek isteyen kişi”. Peki, küçük bir çocuk neden Cehennem’e gitmek istesin ki? İşte, bunun cevabını da oyunu oynayarak öğreneceksiniz. Zira, bu hikayede oldukça önemli bir detay.

Rices, hatıralarına ulaşmak için çıktığı bu macerada, Tomed’in de yardımıyla Cehennemin 7 kapısındaki bekçilere sırasıyla ulaşmak zorunda. Çünkü, her ulaştığı bekçiden hayatıyla ilgili bir anıyı görme fırsatı yakalayacak. Ancak, tabii ki bu Rices’in beklediği kadar kolay bir şey olmayacak. Rices, gittiği her kapıda, bekçiye ulaşmak için birtakım akıl oyunlarını ve bulmacaları çözmek zorunda kalacak.

Bekçilere ulaşmayı ve anılarını geri kazanmayı başaran Rices, kardeşi Guhan’ı, Cehennem’de ne işi olduğunu ve hayatında ne gibi zorluk ve çaresizliklerle mücadele etmek zorunda kaldığını öğrenecek.

İşte, Frigus Inferos böyle bir hikayeye sahip. Tabii ki, spoiler olmaması açısından birkaç detaya değinemiyorum. Zira, oyunun hikayesini anlamlı kılan önemli detaylar da mevcut. Örneğin, anne ve babasının hayatında ne gibi etkilere sahip olduğu ve Recis ile Guhan’ın bu maceraya atılmasındaki önemli detayları paylaşamıyorum. Çünkü, bunlar hikayenin önemli noktalarından.

OYNANIŞ VE GRAFİK

Oyunun oynanışıyla ilgili birkaç şeyi kesinlikle söylemem gerekiyor. Oyunda, yapısı gereğiyle eksik şeyler bir hayli fazla. Örneğin, oyun açıldığı zaman pencere modunda açılıyor ve tam ekran yapmak için “alt+enter” tuşlarına basmanız gerekiyor. Bunu bilmeyenler, minicik bir ekranda oyunu oynamak zorunda kalabilirler.

Diğer yandan, oyunun hangi tuşlarla oynandığıyla ilgili de bir bilgi mevcut değil. Oyunda, karakterinizi hareket ettirmek için “yön/ok” tuşlarını kullanırken, hikaye metinlerini “enter” butonuyla geçip, yine aynı butonla, çevredeki kapılarla ve bileşenlerle etkileşime geçebiliyorsunuz.

Ayrıca, oyunda bir yol gösterici yok. Bu yüzden, yolunuzu bulmaya çalışmak biraz zahmetli. Ve, kapılara veya çevredeki bileşenlere yaklaştığınızda, oranın girilebilir veya okunması gereken bir kitap vesaire olup olmadığı da belli değil. Bu yüzden, “enter” butonunu kullanmanız ve kontrol etmeniz gerekiyor.

Tabii ki tüm bunları, ülkemizdeki imkansızlıkları göz önüne alarak değerlendirmek gerek. Zira Ubisoft, Infinity Ward ve benzeri büyük oyun stüdyolarının sahip olduğu imkanlar şu an için bizim ülkemizde yok. Ve, eğitim sistemimizi de göz önüne aldığımız zaman, bir Red Dead Redemption, The Witcher veya Grand Theft Auto gibi oyunların sahip olduğu oynanış ve grafiklere çıkmamız için şu anda çok yol katetmemiz gerekiyor.

SONUÇ

Sonuç olarak, oyunun hikayesi gerçekten oldukça etkileyici. Ve hikayesi, bu oyunu vakit ayırıp oynamanız için yeterli bir sebep.

Diğer yandan, oyunun kırk dakikada bitirebilmesi, oynanıştaki göze çarpan eksiklikleri göz ardı etmemizi sağlıyor.

Özetle, Steam‘de 2,5 ₺ gibi uygun bir fiyata satılan ve yaklaşık 40 dakika kadar süren Frigus Inferos‘u, özellikle hikayesi için mutlaka satın alıp oynamanızı öneririm.

Son olarak, Tolunay ile Doğanay kardeşleri, bu güzel oyunu sundukları için tebrik eder, teşekkürlerimi sunarım.

Unutmadan! Oyunun tam çözüm videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS

Galeri

İletişim Bilgileri

Reklam & İletişim

E-Posta: iletisim@fragparta.com

Sosyal Medya

  • Popüler Haberler

  • Popüler Videolar

Loading
Loading